W dniu 28 listopada 2018 roku, koło SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie, przeprowadziło pogadankę nt. „Bezpiecznego Kontaktu z Elektrycznością”, w której udział wzięła grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego nr 6 w Szczytnie. Z ramienia SEP pogadankę prowadził kol. Dariusz Stecki.
Tradycyjnie, spotkanie rozpoczęło się od omówienia źródeł energii elektrycznej. Następnie uczniowie poznali zasadą działania elektrowni wiatrowej i słonecznej. Wykorzystując modele elektrowni, uczniowie przeprowadzili eksperyment umożliwiający obserwację zmiany energii mechanicznej na elektryczną. Wytworzona energia elektryczna w elektrowni wiatrowej zasilała diodę LED dzięki czemu było widać jak dioda świeci.
Omówiono niebezpieczeństwa wynikające z nie prawidłowego użytkowania urządzeń elektrycznych. Zwrócono szczególną uwagę na śmiertelne zagrożenie porażenia prądem w przypadku dotykania urządzeń elektrycznych mokrymi rękoma, zbliżenia się do urządzeń elektrycznych znajdujących się na terenie oraz w pobliżu szkoły i miejsca zamieszkania.
Następnie odtworzono filmy edukacyjne pt. Bezpiecznie z prądem znajdujący się w książeczce „W krainie prądu elektrycznego”. Po obejrzeniu filmu uczniowie wymieniali, pokazane podczas filmu, przykłady niewłaściwego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi oraz przedstawiono sposób właściwego zachowania.
Uczniowie podali szereg przykładów uszkodzonych urządzeń elektrycznych w ich domach tj. wyrwane gniazdka ze ściany, uszkodzone przewody i lampki.
Kolejnym tematem spotkania były podstawowe zasady postępowania w przypadku spotkania osoby porażonej prądem. Udzielono przestrogi, aby nie zbliżać się do osoby porażonej prądem oraz szybko powiadomić osoby dorosłe. Zwrócono uwagę że prąd elektryczny ułatwia życie lecz należy umiejętnie się z nim obchodzić.
W celu lepszego zobrazowania zjawisk fizycznych związanych z elektrycznością skorzystano z zestawów edukacyjnych: Green Science i Sekrety elektryczności. Pod fachową opieką prowadzącego i pedagogów, uczniowie skonstruowali ogniwo chemiczne (ekologiczną baterię) z: ziemniaka, jabłka, cytryny, wody i napoju Coca coli, które zasilało zegar elektroniczny. Następnie uczniowie wzięli udział w eksperymencie, pokazującym przewodzenie prądu poprzez dotknięcie osoby porażonej prądem.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali książki pt. „W krainie prądu elektrycznego” oraz upominki ufundowane przez ENERGA-OPERATOR i słodki poczęstunek.
Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, a przekazana wiedza z zakresu bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz bezpiecznych zachowań w pobliżu urządzeń energetycznych, przyczyni się do zwiększenia świadomości uczniów o niebezpieczeństwach, jakie im zagrażają oraz wpłynie na zmniejszenie ilości wypadków wśród młodzieży szkolnej. Na zakończenie spotkania na ręce Pani wychowawczyni grupy został wręczony dyplom uczestnictwa w kampanii „Bezpieczny kontakt z elektrycznością nadany przez ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie i Oddział Olsztyński SEP oraz zestaw Green Science. Dodatkowo dla kadry nauczycielskiej wręczono książeczki dydaktyczne do przeprowadzenia samodzielnych zajęć dydaktycznych w zakresie bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej.