Rozpoczęto spotkania w ramach Kampanii Bezpieczna Elektryczność – Koło SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie
Koło SEP przy ENERGA-OPERATOR SA Oddział w Olsztynie, rozpoczęło cykl pogadanek nt. „Bezpiecznego Kontaktu z Elektrycznością”. Pierwsze spotkanie ,w 2011 roku, odbyło się w Przedszkolu Miejskim nr 21 w Olsztynie. Udział w nim wzięło 32 dzieci i 3 wychowawców.
Z ramienia SEP pogadankę prowadził kol. Dariusz Stecki.
Tradycyjnie, spotkanie rozpoczęło się od omówienia niebezpieczeństw wynikających z nie prawidłowego użytkowania urządzeń elektrycznych. Zwrócono szczególną uwagę na śmiertelne zagrożenie porażenia prądem w przypadku dotykania urządzeń elektrycznych mokrymi rękoma, zbliżenia się do urządzeń elektrycznych znajdujących się na terenie oraz w pobliżu szkoły. Dzieci otrzymały zadanie określenia nazwy urządzeń elektrycznych znajdujących się w miejscu spotkania tj. przedszkole oraz w drodze do domu.
Następnie odtworzono film edukacyjny pt. Bezpieczniej z prądem. Po obejrzeniu filmu dzieci wymieniały, pokazane podczas filmu, przkłady niewłaściwego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi oraz przedstawiono sposób własciwego zachowania.
Dzieci podały szereg przykładów uszkodzonych urządzeń elektrycznych w ich domach tj. wyrwane gniazdka ze ściany, uszkodzone przewody i lampki.
Kolejnym tematem spotkania były podstawowe zasady postępowania w przypadku spotkania osoby porażonej prądem. Udzielono przestrogi, aby nie zbliżać się do osoby porażonej prądem oraz szybko powiadomić osoby dorosłe. Zwrócono uwagę że prąd elektryczny ułatwia życie lecz należy umiejętnie się z nim obchodzić.
Uczestnicy spotkania zapoznali się ze znakiem ostrzegającym przed niebezpieczeństwem porażenia prądem elektrycznym, umieszczonym na urządzeniach energetycznych, który drużynowo ułożyli podczas zabawy ruchowej. Zwrócono uwagę na problem niszczenie urządzeń elektroenergetycznych, poprzez dewastację tablic ostrzegawczych informujących o realnym zagrożeniu utraty życia (zamalowywanie znaków ostrzegawczych lub ich niszczenie) oraz w przypadku stwierdzenia takiej dewastacji, obowiązku poinformowania, o tym zdarzeniu osób dorosłych.
W czasie spotkania odbyły się również konkurs, podczas którego zwycięzca otrzymał książkę pt. „Bezpieczny kontakt z elektrycznością”.
Na zakończenie spotkania dzieci złożyły przysięgę, że będą przestrzegały zasad bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi. Na specjalnej kartce, z zapisanymi zasadami bezpiecznego obchodzenia się z urzadzeniami elektrycznymi, dzieci odrysowały swoją dłoń i podpisały imieniem a kartkę zawieszono w korytarzu. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, a przekazana wiedza z zakresu bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz bezpiecznych zachowań w pobliżu urządzeń energetycznych, przyczyni się do zwiększenia świadomości dzieci o niebezpieczeństwach, jakie im zagrażają oraz wpłynie na zmniejszenie ilości wypadków wśród dzieci.