Newsletter Stowarzyszenia Elektryków Polskich
„Tydzień w SEP” nr 336 / 9 – 15.05.2022
Dokładnie rok temu Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej decyzją z dnia 13 maja 2021 r. udzielił ochrony na znak towarowy słowny „sepowskie”. Rozszerzył się zatem wykaz znaków towarowych już zarejestrowanych przez SEP w Urzędzie Patentowym. To kolejny oręż w walce z nieuczciwą konkurencją. Od wielu lat bowiem nasze środowisko walczy i boryka się nadużyciami popełnianymi przez inne podmioty, które w swoich ofertach kuszą klientów wypracowaną przez pokolenia elektryków renomą używając słowa „sepowskie” dla kursów, szkoleń, egzaminów, „papierów”…
Wystarczy w internetowej wyszukiwarce wpisać hasło „sepowskie”, aby w jednej chwili znaleźć liczne oferty, które poszukującego nie zawsze poprowadzą do SEP. Należy pamiętać, że wszelkie zachowania jak: używanie domeny łudząco podobnej do domen używanych w SEP, używanie znaków towarowych, nazwy organizacji, nazewnictwa dotyczącego świadczonych usług są przejawami nieuczciwej konkurencji i rodzajem nadużycia, które wykraczają poza przyjęte, dopuszczalne sposoby użytkowania i informowania o konkurencyjnych usługach.
W przypadku wykrycia ww. nadużyć dochodzenie roszczeń rozstrzygane może być na drodze sądowej. Przypomnijmy, że w strukturach SEP funkcjonuje Zespół SEP ds. Walki z Nieuczciwą Konkurencją, którego zadaniem jest m.in. monitoring i przeciwdziałanie naruszeniom znaków towarowych. Priorytetem dla Zespołu jest podjęcie skutecznych działań wobec firm naruszających nasze znaki, aby nie tylko zaprzestały złych praktyk, ale również ponosiły konsekwencje finansowe swoich działań.
Sekretarz ZG SEP
Pełnomocnik ds. ochrony znaków towarowych SEP