Weszliśmy w rok 2016, rok jubileuszu 70-lecia utworzenia Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Nasi Koledzy z Oddziału Olsztyńskiego SEP intensywnie przygotowują się do organizacji obchodów tego wydarzenia.
Uroczystość pod patronatem honorowym Wojewody Warmińsko – Mazurskiego rozpocznie się 3 czerwca 2016 r. o godzinie 12:00 w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przy ul. M. Oczapowskiego 12B.
Sponsorem strategicznym jubileuszu została Grupa Energa S.A., a patronat medialny objęły Widomości Elektrotechniczne.
Uroczystość pod patronatem honorowym Wojewody Warmińsko – Mazurskiego rozpocznie się 3 czerwca 2016 r. o godzinie 12:00 w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, przy ul. M. Oczapowskiego 12B.
Sponsorem strategicznym jubileuszu została Grupa Energa S.A., a patronat medialny objęły Widomości Elektrotechniczne.
Dzień utworzenia Oddziału Olsztyńskiego datuje się na 22 sierpnia 1946 r., kiedy to 15 osobowa grupa członków założycieli powołała Koło SEP przy Zakładzie Energetycznym Okręgu Mazurskiego.
Jego powstanie oznaczało utworzenie Oddziału Mazurskiego SEP, przekształconego Decyzją Zarządu Głównego z 28 stycznia 1965r. w Olsztyński Oddział SEP.
Motorem napędowym działalności stowarzyszeniowej w 70-letniej historii oddziału były środowiska elektroenergetyków związanych z Zakładem Energetycznym w Olsztynie oraz osób z Telekomunikacji Polskiej S.A. (wcześniej Dyrekcji Okręgu Poczty i Telekomunikacji w Olsztynie). Członkowie oddziału na przestrzeni 70-lecia swojej działalności aktywnie uczestniczyli w szeregu projektach związanych z rozwojem branży elektrycznej i telekomunikacyjnej regionu Warmii i Mazur. W zakresie rozwoju szkolnictwa średniego i edukacji starania członków stowarzyszenia umożliwiły utworzenie w 1949 roku Wydziału Eksploatacji Pocztowej przy Liceum Handlowym w Olsztynie oraz w 1975 roku rozpoczęcie szkolenia młodzieży w pierwszej klasie Technikum Elektronicznego. Współtworzyli projekty racjonalizatorskie. To dzięki Im działaniom w 1961 r. uruchomiono pierwsze w kraju półautomatyczne połączenie w relacji Olsztyn – Warszawa. Powszechnie znane jest również zaangażowanie energetyki olsztyńskiej w działania proekologiczne poprzez stosowanie na szeroką skalę w liniach napowietrznych przewodów izolowanych i osłon izolacyjnych , montaż na słupach energetycznych od 1982 r. konstrukcji wsporczych pod gniazda bocianie oraz specjalnych kul odstraszających ptactwo na liniach WN i SN.
To właśnie w regionie Warmii i Mazur jako pierwszym kraju Europy Środkowo-Wschodniej począwszy od roku 1989 wprowadzono technologię prac pod napięciem na sieciach nn.
W działalności statutowej Oddział Olsztyński wypracował na przestrzeni lat swojej działalności program łączący możliwości aktywności społecznej członków stowarzyszenia z uzyskanymi przychodami z działalności gospodarczej. Corocznie organizowane są Spotkania Noworoczne, będące sprawozdaniem Zarządu z działalności w mijającym roku kalendarzowym. Na przełomie maja i czerwca w okresie popularnych majówek organizowane są uroczyste obchody MDE i ŚDTiSI , na których prezentowane są referaty techniczne dotyczące trendów i kierunków rozwoju elektryki, telekomunikacji oraz technik informacyjnych. Oddział nie zapomina też o popularnych wycieczkach techniczno-integracyjnych, na których uczestnicy mają okazję poznawać różnorodne kultury europejskie oraz ich osiągnięcia techniczne, a także integrować się jako społeczeństwo szeroko rozumianej elektryki.
Oddział aktywnie współpracuje z młodzieżą organizując szkolenia i egzaminy wśród absolwentów średnich szkół technicznych. We współpracy z „NOT Olsztyn” oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim uczestniczy w ocenie prac i projektów praktycznych uczniów szkół średnich oraz wspomaga finansowo, a członkowie Oddziału Olsztyńskiego uczestniczą w komisjach konkursowych Olimpiady Wiedzy Technicznej organizowanej przez „NOT Olsztyn”. Do dnia dzisiejszego kontynuowana jest w szkołach i przedszkolach akcja ”Bezpieczna Elektryczność” informująca dzieci i młodzież o zagrożeniach występujących przy nieprawidłowym obchodzeniu się z urządzeniami elektrycznymi.
W 2010 r. Zarząd Oddziału Olsztyńskiego uznał, że ważną sprawą w działalności stowarzyszeniowej winna być poprawa wizerunku, dlatego podjęto decyzję o przeprowadzeniu gruntownego remontu siedziby oddziału. Zmieniono szatę graficzną strony internetowej, którą uatrakcyjniono m.in. o zakładki : „Akty prawne”, gdzie możemy znaleźć ułożone tematycznie obowiązujące normy i przepisy prawne z zakresu elektryki, „Ku pamięci”, w której prezentowane są sylwetki zasłużonych dla naszej społeczności kolegów oraz „Aktualności” z redagowanymi na bieżąco wydarzeniami z życia stowarzyszenia. Dużym osiągnięciem w ostatnim 20-leciu działalności było wypracowanie konstruktywnej współpracy wszystkich środowisk SEP.
W oddziale nie ma znaczenia czy dana osoba reprezentuje środowisko elektroenergetyków, telekomunikantów, informatyków czy środowisko akademickie . Wszyscy starają się dbać o dobro wspólne jakim jest stowarzyszenie i to zarówno na poziomie zarządu, jak i kół oddziałowych.
Środowisko olsztyńskich działaczy za swoje zaangażowanie na rzecz rozwoju szeroko rozumianej elektryki było pozytywnie oceniane przez Zarząd Główny SEP. W 1956 r. Oddział Olsztyński został wyróżniony Dyplomem Uznania za aktywną działalność propagatorską oddziału, zaś w 1978 r. Dyrekcja Okręgu Poczty i Telekomunikacji, jako członek zbiorowy SEP otrzymała Złotą Odznakę Honorową.
Gratulujemy kolegom z Oddziału Olsztyńskiego SEP jubileuszu 70-lecia i życzymy udanych i owocnych obchodów tego wydarzenia.
Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP