Dnia 3 czerwca 2016 r. w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się gala z okazji jubileuszu 70-lecia utworzenia Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W spotkaniu pod Patronatem Honorowym Wojewody Warmińsko – Mazurskiego oraz Patronatem Medialnym „Wiadomości Elektrotechnicznych” udział wzięli przedstawiciele władz ustawodawczych, administracyjnych i samorządowych województwa warmińsko-mazurskiego, liczna reprezentacja społeczności szeroko rozumianej elektryki z Prezesem SEP Piotrem Szymczakiem na czele oraz młodzież technicznych szkół średnich.
Listy gratulacyjne z okazji jubileuszu 70-lecia Oddziału Olsztyńskiego SEP
W prezentacji okolicznościowej Prezes Oddziału Olsztyńskiego Wiesław Stankiewicz przybliżył historię Oddziału Olsztyńskiego SEP oraz kierunki aktywności oddziału w jego działalności statutowej. Dzień utworzenia Oddziału Olsztyńskiego datuje się na 22 sierpnia 1946 r., kiedy to 15 osobowa grupa członków założycieli powołała Koło SEP przy Zakładzie Energetycznym Okręgu Mazurskiego. Jego powstanie oznaczało utworzenie Oddziału Mazurskiego SEP, przekształconego Decyzją Zarządu Głównego z 28 stycznia 1965r. w Olsztyński Oddział SEP.
Motorem napędowym działalności stowarzyszeniowej w 70-letniej historii oddziału były środowiska elektroenergetyków związanych z Zakładem Energetycznym w Olsztynie oraz telekomunikantów z Telekomunikacji Polskiej S.A. (wcześniej Dyrekcji Okręgu Poczty i Telekomunikacji w Olsztynie). Członkowie oddziału na przestrzeni 70-lecia swojej działalności aktywnie uczestniczyli w szeregu projektach związanych z rozwojem branży elektrycznej regionu Warmii i Mazur. W zakresie rozwoju szkolnictwa średniego i edukacji starania członków stowarzyszenia umożliwiły utworzenie w 1949 Wydziału Eksploatacji Pocztowej przy Liceum Handlowym w Olsztynie oraz w 1975 r. rozpoczęcie szkolenia młodzieży w pierwszej klasie Technikum Elektronicznego. Współtworzyli projekty racjonalizatorskie. To dzięki ich działaniom w 1961 r. uruchomiono pierwsze w kraju półautomatyczne telefoniczne połączenie w relacji Olsztyn – Warszawa.
Powszechnie znane jest również zaangażowanie energetyki olsztyńskiej w działania proekologiczne poprzez stosowanie na szeroką skalę w liniach napowietrznych przewodów izolowanych i osłon izolacyjnych, montaż na słupach energetycznych od 1982 r. konstrukcji wsporczych pod gniazda bocianie oraz specjalnych balonów odstraszających ptactwo na liniach wn. To właśnie w regionie Warmii i Mazur jako pierwszym kraju Europy Środkowo-Wschodniej począwszy od roku 1989 wprowadzono technologię prac pod napięciem na sieciach nn.
W działalności statutowej corocznie organizowane są Spotkania Noworoczne, będące sprawozdaniem Zarządu z działalności w mijających latach kalendarzowych. Na przełomie maja i czerwca w okresie popularnych majówek organizowane są uroczyste obchody Międzynarodowych Dni Elektryki i Światowych Dni Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego, na których prezentowane są referaty techniczne dotyczące trendów i kierunków rozwoju elektryki, telekomunikacji oraz technik informacyjnych. Oddział nie zapomina też o popularnych wycieczkach techniczno-integracyjnych, na których uczestnicy mają okazję poznawać różnorodne kultury europejskie oraz ich osiągnięcia techniczne, a także integrować się jako społeczeństwo szeroko rozumianej elektryki.
Oddział aktywnie współpracuje z młodzieżą organizując szkolenia i egzaminy wśród absolwentów średnich szkół technicznych. Wspólnie z Warmińsko-Mazurską Federacją Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim uczestniczy w ocenie prac i projektów praktycznych uczniów szkół średnich oraz wspomaga finansowo, a jego członkowie uczestniczą w komisjach konkursowych Olimpiady Wiedzy Technicznej szczebla wojewódzkiego.
Do dnia dzisiejszego kontynuowana jest w szkołach i przedszkolach akcja ”Bezpieczna elektryczność” informująca dzieci i młodzież o zagrożeniach występujących przy nieprawidłowym obchodzeniu się z urządzeniami elektrycznymi.
Przy Oddziale funkcjonuje Ośrodek Rzeczoznawstwa Izby Rzeczoznawców SEP, którego zadaniem jest wypracowanie środków finansowych umożliwiających realizację celów statutowych. IRSEP jest organizatorem seminariów szkoleniowych w ramach współpracy z Warmińsko-Mazurską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa. Prezes ocenił, że dużym osiągnięciem oddziału jest wypracowanie konstruktywnej współpracy środowisk szeroko rozumianej elektryki, która bardzo pozytywnie wpływa na aktywność i kondycję oddziału.
Kolejnym etapem uroczystości było wręczenie zasłużonym dla oddziału działaczom oraz instytucjom okolicznościowych wyróżnień, medali oraz honorowych odznak SEP.
Na uwagę zasługuje przyznanie przez Zarząd Główny SEP dla członków zbiorowych i instytucji: Złotej Odznaki Honorowej SEP Oddziałowi Olsztyńskiemu za zaangażowanie w działaniach na rzecz społeczności szeroko rozumianej elektryki, Medalu im. prof. Mieczysława Pożaryskiego (wybitnego polskiego elektryka, pierwszego prezesa i członka honorowego SEP) dla Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego za szczególne zasługi dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego i budowy fizycznej infrastruktury teleinformatycznej w Województwie Warmińsko-Mazurskim oraz Medalu im. prof. Janusza Groszkowskiego (wybitnego naukowca elektryka i radioelektronika, telekomunikanta) dla Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych za zasługi w wykształceniu wielu tysięcy elektroników, elektryków, telekomunikantów i teleinformatyków dla naszego regionu i kraju. Wśród wyróżnionych osób oznaczeniami indywidualnymi Zarząd Główny Stowarzyszenia Elektryków Polskich przyznał:
W trakcie spotkania wręczono także Rekomendację SEP dla firmy PRONAD sp. z o.o. z Olsztyna.
Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości uczestnicy mieli chwilę wytchnienia na przerwie kawowej.
Drugą część spotkania otworzyły prezentacje techniczne wygłoszone z okazji Międzynarodowego Dnia Elektryki oraz Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Pierwszą zatytułowaną „Odnawialne źródła energii – stan i kierunki rozwoju na Warmii i Mazurach” wygłosił prorektor ds. studenckich UWM prof. dr hab. inż. Janusz Piechocki , drugą zaś z zakresu telekomunikacji i technik informacyjnych „Rozwój komunikacji elektronicznej – kierunki i zagrożenia na 150-lecie Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej ” v-ce Prezes Oddziału Olsztyńskiego SEP mgr inż. Jan Chojecki.
Niespodzianką spotkania było wręczenie nagród rzeczowych dla uczniów, laureatów konkursu „Wiedzy o SEP” Bartłomieja Orzoł z Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych oraz Karola Matyszczaka z Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. Fundatorem nowoczesnych modeli smartfonów był Prezes SPRINT S.A. Aleksander Jarmołkowicz.
Jubileuszową galę 70-lecia Oddziału Olsztyńskiego SEP w Auli Biblioteki Uniwersyteckiej zamknął występ Zespołu Pieśni i Tańca „KORTOWO” pod kierownictwem pani Ewy Kokoszko, a uczestnicy spotkania udali się na uroczysty bankiet do ośrodka „Rewita” w Marózie, gdzie w koleżeńskiej atmosferze i w towarzystwie Prezesa SEP Piotra Szymczaka mogli dyskutować o bieżących wyzwaniach przed którymi stoi Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom uroczystości, w tym Sponsorowi Głównemu – Grupie Energa za wsparcie finansowe, dzięki któremu została wydana bogato ilustrowana monografia Oddziału Olsztyńskiego SEP.