Dnia 21 lutego 2014 (piątek) o godz. 14:00 w sali konferencyjnej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Olsztynie, odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Oddziału Olsztyńskiego SEP.
Uczestniczyło w nim 34 delegatów, władze i komisje ustępującego zarządu oraz zaproszeni goście. Prezes Oddziału kol. Wiesław Stankiewicz, rozpoczął zgromadzenie od powitania zaproszonych gości, zarządu i delegatów. W Walnym Zgromadzeniu Delegatów Oddziału Olsztyńskiego SEP uczestniczył członek Zarządu Głównego SEP kol. Krzysztof Woliński, który wręczył kol. Wiesławowi Stankiewiczowi, podziękowanie za pracę na rzecz SEP.
Po powitaniu gości kol. Wiesław Stankiewicz zaproponował, by przewodniczącym Zgromadzenia był kol. Janusz Piechocki a sekretarzem kol. Dariusz Stecki. Po przedstawieniu i przyjęciu porządku zgromadzenia przez delegatów, kolega Włodzimierz Giec odebrał z rąk Prezesa Oddziału srebrną odznakę honorową SEP, natomiast kol. Jacek Lenckowski otrzymał złotą odznakę honorową SEP. Kol. Sylwester Rączkiewicz i kol. Stefan Siudziński otrzymali medal im. profesora Mieczysława Pożaryskiego.
Po tej uroczystej części zebrania zostały wybrane komisje: mandatowa, wyborcza, skrutacyjna oraz uchwał i wniosków.
Po ogłoszeniu wyników wyborów poszczególnych komisji Prezes Oddziału kol. Wiesław Stankiewicz przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu w kadencji 2010-2014.
Złożył podziękowania na ręce delegatów dla zarządów kół za sprawne przeprowadzenie wyborów.
W kadencji 2010-2014 roku odbyło się 19 protokołowanych posiedzeń Zarządu Oddziału, na których omawiane były zagadnienia związane z działalnością statutową, organizacyjną oraz gospodarczą, w tym:
- informacje z posiedzeń Rady Prezesów,
- zagadnienia organizacyjne kluczowych uroczystości,
- projekty unijne w zakresie analizy możliwości ich pozyskania,
- postęp w zakresie tworzenia i aktualizacji strony internetowej,
- bieżąca analiza wykonania planu finansowego Oddziału,
- akceptacja wniosków kandydatów na nowych członków naszego stowarzyszenia,
- działalność szkoleniowa,
- działalność Ośrodka Rzeczoznawstwa,
dodatkowo, zadaniowo odbywały się spotkania powołanych przez Zarząd grup roboczych.
W skład Zarządu wchodziły zarówno osoby z dużym doświadczeniem stowarzyszeniowym, jaki i osoby piastujące tę funkcję pierwszą kadencję. Połączenie rutyny i doświadczenia z zaangażowaniem i nowym spojrzeniem na zagadnienia stowarzyszeniowe przyniosło zadawalające efekty współpracy. W kadencji 2010-2014 staraliśmy się nie tylko utrzymać ramy naszej działalności na standardowym, wypracowanym przez lata poziomie, ale także je poszerzać. Corocznie na przełomie stycznia i lutego organizowaliśmy Spotkania Noworoczne, których celem było sprawozdanie Zarządu z działalności w mijającym roku kalendarzowym. W zależności od możliwości finansowych Oddziału spotkania były organizowane w Sali Konferencyjnej Federacji Stowarzyszeń Naukowo- Technicznych NOT ( w latach 2011 i 2013) lub wyjazdowe w ośrodkach wypoczynkowych naszego regionu. Na przełomie maja i czerwca co roku w okresie popularnych majówek organizowaliśmy spotkania wyjazdowe na okoliczność MDE i SDTiSI . W części oficjalnej prezentowane były ciekawe referaty techniczne naszych kolegów z oddziału, jak i zaproszonych gości, zarówno z branży telekomunikacyjnej, jak i elektrycznej. W naszych działaniach nie zapomnieliśmy o współpracy z młodzieżą:
- organizowaliśmy szkolenia i przeprowadzaliśmy egzaminy wśród uczniów kończących szkoły średnie. Daje to im lepszy start w znalezieniu pracy i podwyższa ich kwalifikacje. Byliśmy organizatorem V Posiedzenia Rady Prezesów SEP.
Zaproponowane zostały następujące cele i zamierzenia na 2014 rok i nową kadencję:
- Utrzymanie naszego programu ramowego:
- organizacja 3 imprez masowych : Spotkań Noworocznych, Sympozjum z okazji MDE i ŚDTiSI oraz zagranicznej wycieczki techniczno-integracyjnej z zasadą współfinansowania kosztów przez Oddział,
- kontynuacja współpracy z młodzieżą i inicjatywami wymuszającymi jej aktywność,
- Nawiązanie aktywniejszej współpracy ze środowiskami akademickimi i szersze wprowadzenie ich przedstawicieli do struktur naszego Oddziału, jako trzeciej siły obok energetyków i telekomunikantów.
- Podnoszenie kwalifikacji członków komisji kwalifikacyjnych i ich obowiązkowy udział w szkoleniach organizowanych przez Oddział.
- Wprowadzanie młodych kadr do procesu szkolenia.
- Kontynuacja dyskusji nad możliwością pozyskania środków unijnych na pilotażowy projekt Oddziału.
- Wspomaganie aktywności kół w organizacji seminariów, sympozjów i odczytów.
- Kontynuowanie działalności gospodarczej IRSEP i poszukiwanie nowych kierunków pozyskiwania środków w celu umożliwienia realizacji podstawowej działalności statutowej oddziału.
- Czynienie starań w celu brania aktywnego udziału członków oddziału Olsztyńskiego SEP w gremiach zawodowych i społecznych , w tym w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Inżynierów Budownictwa.
- Kontynuowanie szeroko pojętej integracji wszystkich członków naszego stowarzyszenia na każdej płaszczyźnie naszej działalności.
W kolejnym punkcie zebrania rozpoczęła się część sprawozdawcza. Odczytane zostały sprawozdania z działalności oddziału w latach 2010-2014, komisji rewizyjnej, rady nadzorczej IR SEP Oddziału, rady nadzorczej komisji kwalifikacyjnych oraz sądu koleżeńskiego. Po wysłuchaniu wszystkich sprawozdań na wniosek przewodniczącego Komisji Rewizyjnej jednogłośnie udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi oddziału.
Po części sprawozdawczej rozpoczęła się dyskusja i wystąpienia delegatów. Zgłoszono wnioski:
- powołanie zespołu ds. obchodów 70-lecia powstania Oddziału Olsztyńskiego SEP,
- promocji działalności oddziału w środkach masowego przekazu,
- upowszechnianie wiedzy o warunkach bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej,
- dbałość o poprawność polskiego słownictwa z zakresu elektryki i innych dziedzin techniki w trosce o kulturę język polskiego, a w szczególnosci używania właściwego nazewnictwa technicznego, szczególnie w szeroko rozumianej elektryki, spójnego z zasadami języka polskiego i zachowującego kulturę języka polskiego oraz poprawność, precyzję i komunikatywność tekstów technicznych, podręczników, poradników, artykułów naukowych i popularno-naukowych, dokumentacji technicznej, norm i przepisów,
- poprawa sprawności organizacyjnej funkcjonowania wszystkich organów władzy i jednostek organizacyjnych Oddziału,
- doskonalić i aktualizować wiedzę członków komisji egzaminalych IR SEP poprzez cykliczne spotkania szkoleniowo-seminaryjne,
- dokonanie ocen stopnia realizacji porozumień o współpracy Oddziału z różnymi instytucjami, uczelniami i szkołami oraz dokonanie wspólnie z partnerami porozumień ich aktualizacji i wdrażania w życie,
- współorganizacja z władzami oświatowymi i ZG SEP w zakresie szkolenia zawodowego
Na prezesa Oddziału Olsztyńskiego SEP wybrano kolegę Wiesława Stankiewicz, który podziękował za zaufanie i obiecał sumiennie pracować w kolejnej kadencji 2014-2018
Do Zarządu Oddziału Olsztyńskiego SEP wybrano:
- kol. Jana Chojeckiego
- kol. Benedykta Rogala
- kol. Janusza Piechockiego
- kol. Stefana Siudzińskiego
- kol. Witolda Rozłuckiego
- kol. Dariusza Steckiego
- kol. Mirosława Milejskiego
- kol. Jarosława Kuklińskiego
- kol. Sylwestra Rączkiewicza
- kol. Piotra Raczyńsiego
- kol. Tomasza Kosowskiego
- kol. Michała Śmieja
- kol. Dariusza Rybaczyka
- kol. Lesława Paszko
- kol. Mariusza Muszaka
Do Komisji Rewizyjnej Oddziału Olsztyńskiego SEP wybrano:
- kol. Waldemar Bogucki
- kol. Bożenę Szulc
- kol. Janusza Kasperowicza
- kol. Radosława Buczaka
- kol. Krzysztofa Nosek
Do Sądu Koleżenskiego Oddziału Olsztyńskiego SEP wybrano:
- kol. Stefana Pankowskiego
- kol. Stanisława Szostek
- kol. Romana Skrzypczak
- kol. Włodzimierza Giec
Na delegatów na XXXVI Walny Zjazd SEP wybrano:
- kol. Benedykta Rogalę
- kol. Jana Chojeckiego
- kol. Mirosława Milejskiego
- kol. Stefana Siudzińskiego
Po zamknięciu obrad zarząd i komisje zrobiły wspólne zdjęcie.
Poniżej przedstawiamy nowo wybrany Zarząd i komisje Oddziału Olsztyńskiego SEP.