W dniach 06-11 września 2012, członkowie Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich, uczestniczyli w wycieczce techniczno-szkoleniowej do Bawarii przez Czechy i Austrię.
Wycieczkę techniczno-szkoleniową zorganizował Zarząd Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Podczas wycieczki, uczestnicy zwiedzali miejsca na terenie Austrii i Niemiec, ciekawe pod względem historycznym i technicznym. Każdy miał możliwość poznania historii Bawarii w okresie panowania króla Ludwika II.
Bawaria jest drugą co do wielkości republiką związkową Rzeszy Niemieckiej. Najwyższy wierzchołek w Alpach bawarskich to szczyt Zugspitze 2962 m n.p.m.
Uczestnicy wycieczki poznali bliżej postać Ludwiga Friedricha Wilhelma von Wittelsbach, znanego również jako Ludwik Szalony lub Bajkowy Król. Urodził się on 25 sierpnia 1845 w pałacu Nymphenburg nieopodal Monachium jako pierwsze dziecko Maksymiliana II i księżniczki pruskiej Marii. Wstąpił na tron po śmierci ojca, w wieku 18 lat. Był królem Bawarii od 1864 do 1886. Za jego panowania Bawaria została włączona do Rzeszy Niemieckiej. Ludwik Bawarski był zaręczony z Zofią Charlottą (Sisi), jego kuzynką i siostrą cesarzowej Elżbiety. Jednak Ludwik II zerwał zaręczyny i nigdy się nie ożenił.
9 czerwca 1886 Ludwik II został oficjalnie uznany za niepoczytalnego i pozbawiony tronu w wyniku spisku zawiązanego przez wrogich mu ministrów z jego wujem, księciem Luitpoldem, na czele. Następnie został uwięziony w zamku Berg, nad jeziorem Starnberg (dawna nazwa Würmsee), znajdującym się na południe od Monachium. Zmarł on w niewyjaśnionych okolicznościach. 13 czerwca 1886 odnaleziono ciało Ludwika i jego lekarza Bernharda von Guddena, w jeziorze Starnberg niedaleko zamku Berg. Ludwik II został pochowany w kościele św. Michała w Monachium.
Ludwig II rozpoczął budowę trzech niesamowitych zamków "ze snu": Neuschwanstein, Herrenchiemsee (na wzór wersalu) i Linderhof (neorokokowy), w planach był jeszcze Falkenstein.
Jedyny zamek, który został ukończony zgodnie z projektem to zamek Linderhof, natomiast budowa pozostałych dwóch zamków nie została ukończona. Mieszkał głównie w zamku ojca. Ludwik II był nie tylko wielkim budowniczym. Zasłynął również jako mecenas Ryszarda Wagnera. Jest wielce prawdopodobne, że gdyby nie królewskie wsparcie pieniężne, nigdy nie powstałby Pierścień Nibelunga.
Zamek Neuschwanstein, Nowy Łabędzi Kamień, XIX-wieczny zamek neoromańsko-pseudomauretańsko-neogotycki położony w Bawarii, nad przełomem rzeki Pöllat w Alpach Bawarsko-Tyrolskich, na pograniczu Niemiec i Austrii, dwa kilometry od zamku Hohenschwangau. Budowa zamku Neuschwanstein nie została ukończona. Pod względem wyposażenia, należał do najnowocześniejszych budowli świata. Posiadał pierwszą prawdopodobnie w Niemczech instalację centralnego ogrzewania, windę, dźwiękowy system przywoływania itp.
W Saltzburgu znajduje się dom, w którym urodził się Doppler, nosi dziś adres Markart Platz 1 i zlokalizowany jest blisko domu, w którym przez 7 lat mieszkał Wolfgang Amadeusz Mozart.
Christian Andreas Doppler (ur. 29 listopada 1803 r. w Salzburgu, zm. 17 marca 1853 r. w Wenecji) - austriacki matematyk i fizyk. Efekt Dopplera jest wykorzystywany do określania prędkości przybliżania lub oddalania źródła fali. Efekt Dopplera ma zastosowanie w:
Powyżej Zamek Hohenschwangau wzniesiony przez króla Maksymiliana II Bawarskiego, położony w niemieckiej wiosce Hohenschwangau niedaleko Füssen, w południowo-zachodniej Bawarii. Po śmierci króla Maksymiliana (1864) Ludwik zamieszkiwał w zamku wraz z matką, aż do ukończenia budowy jego nowej, położonej niedaleko rezydencji - Neuschwanstein w 1869. Maria Fryderyka Pruska mieszkała w zamku, aż do swojej śmierci w 1889 roku. Później zamieszkał tu szwagier Marii - książę-regent Luitpold Bawarski. Dzięki Luitpoldowi dokonano elektryfikacji zamku w 1905 roku.
Jedyny zamek, który został ukończony zgodnie z projektem to zamek Linderhof – neobarokowy pałac w Niemczech, w regionie Oberammergau w południowo-zachodniej Bawarii budowany w latach 1874-1878. Jest tutaj znany sztuczny gejzer, który wypryskuje co 30 minut. Król Ludwik II nie lubił aby obserwowano jego jak spożywa posiłek. Aby król samotnie mógł zjeść posiłek wykonano "czarodziejski stół", który jest ustawiony na ruchomej podłodze. Służba króla, za pomocą ręcznie napędzanej windy opuszczała stół na niższy poziom i ustawiała na nim posiłek a następnie podnosiła do pomieszczenia w którym znajdował się król. Podczas gdy stół był na niższym poziomie, dziura w podłodze była zakryta.
Największa w Europie, jaskinia (długości 100m i wysokości 15m) sztucznie wybudowana (w latach 1876-1877) specjalnie na życzenie króla Ludwika II. W jaskini wybudowano sztuczny staw zajmujący 1/4 powierzchni jaskini, po którym król pływał łódką w formie muszli. Znajdująca się niedaleko zamku Linderhof grota, została wyposażona w kotły podgrzewające jaskinię do temperatury 20oC. Jaskinia jako pierwsza w Bawarii miała elektryczną instalację oświetloną. W maszynowni oddalonej od jaskini o ok. 100m zainstalowano 12 generatorów firmy Schubert z Norymbergii i francuskiej firmy Lame napędzanych maszyną parową, które dostarczały energię elektryczną do żarówek z włóknem węglowym znajdujących się w grocie. Przez zamocowanie kolorowych szkieł przed lampami możliwe było stworzenie różnych efektów świetlnych.
10 Września uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Techniki w Monachium (Deutsches Museum), największe tego typu Muzeum w całej Europie. Wystawa znajduje się w ogromnym budynku. Eksponaty, zabytkowe maszyny i stanowiska doświadczalne zostały umieszczone na parterze oraz 3 piętrach. Głównym celem było zwiedzenie części ekspozycji poświęconej zagadnieniom związanym z energią w szczególności elektryczną: jej wytwarzaniu, przewodnictwie i zjawiskami z nią powiązanymi. Widzieliśmy wiatraki, ogromne turbiny parowe z czasów rewolucji przemysłowej oraz turbiny gazowe i generatory wykorzystujące silnik spalinowy. Wystawa poświęcona elektryczności zajmuje dwa pomieszczenia. Ustawiono w nich urządzenia wykorzystywane na przestrzeni dziejów do otrzymywania, transportowania i przekształcania prądu elektrycznego od czasów odkrycia indukcji elektromagnetycznej przez Michaela Faradaya w 1831 roku do czasów współczesnych. Można było zobaczyć wyjątkowy prostownik wykorzystujący opary rtęci z 1936 roku. Wystawione były także generatory prądu stałego i zmiennego oraz stara stacja transformatorowa zbudowana tak by przypominała słup ogłoszeniowy. Na wystawie poświęconej sieci przesyłowej można było zobaczyć wiele rodzajów izolatorów montowanych na słupach oraz innego osprzętu znajdującego się na przykład w stacjach przesyłowych. W oddzielnym pomieszczeniu można było zobaczyć doświadczenia z wysokim napięciem prowadzone przez obsługę muzeum, m.in. klatkę Faradaya oraz symulację wyładowania atmosferycznego uderzającego w zabudowania.
W Garching blisko Monachium znajduje się Centrum Badań Nuklearnych. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć miasteczko uniwersyteckie Politechniki Monachijskiej (TUM) a w nim Instytut Maxa Plancka, Wydział Inżynieryjny, Wydział Nauk Zaawansowanych oraz Reaktor należący do uczelni, który od wielu lat dostarcza różnych pierwiastków, pozwala na badanie zjawisk oraz służy jako mała elektrownia.
11 września, koło północy, pełni wrażeń i zadowoleni, uczestnicy wycieczki wrócili do Olsztyna.