W dniu 11 lutego 2022 r. w sali konferencyjnej „Dębowej” Hotelu Warmińskiego w Olsztynie odbyło się spotkanie w ramach kontynuacji obchodów z okazji jubileuszu 75-lecia utworzenia Oddziału Olsztyńskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, w którym udział wziął Prezes Zarządu Głównego SEP Pan Piotr Szymczak.
Z powodu obostrzeń związanych z epidemią Sars Cov-2, decyzją Zarządu Oddziału Olsztyńskiego SEP udział w uroczystości został ograniczony do Zarządu oraz przedstawicieli odznaczonych Kół Zakładowych SEP, Szkół i W-MOIIB: Pani Katarzyny Chamerskiej dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie, Pana Zbigniewa Murawskiego przedstawiciela Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bartoszycach „Mechanik”, Pana Mariusza Dobrzenieckiego Przewodniczącego Rady Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Pana Tomasza Końskiego wicedyrektora Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie i Pana Aleksandra Jarmołkowicza Prezesa firmy SPRINT S.A.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji okolicznościowej Prezesa Oddziału Olsztyńskiego kol. Jarosława Kantela, który przybliżył historię Oddziału Olsztyńskiego SEP oraz kierunki aktywności Oddziału o znaczących dokonaniach w jego działalności statutowej. Podczas prezentacji [prezentacja tutaj], kol. Jarosław Kantel powiedział:
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z potrzeby pielęgnowania naszej historii, gdyż pamięć o przeszłości jest podstawą naszej przyszłości. Wyrazem tego niech będzie niniejsza prezentacja , przedstawiająca historię od początku powstania Oddziału do chwili obecnej.
Na ziemi warmińsko-mazurskiej początek Stowarzyszenia Elektryków Polskich datuje się na dzień 22 sierpnia 1946 roku, kiedy to 15 pracowników Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Mazurskiego w tym 9 członków SEP okresu przedwojennego utworzyło Oddział Mazurski SEP. Ustalono, że siedzibą Oddziału będzie miasto Olsztyn, zaś obszarem działania – teren województwa olsztyńskiego. Pierwszym Prezesem Oddziału został Stanisław Mossakowski, sekretarzem Mieczysław Gajewski a skarbnikiem Tadeusz Baczyński.
W archiwach, zachowała się lista założycieli Oddziału Mazurskiego z 15 nazwiskami jej członków założycieli, pisana ręką sekretarza kol Gajewskiego. Ustalono, że siedzibą Oddziału będzie miasto Olsztyn, zaś obszarem działania – teren województwa olsztyńskiego oraz powiaty elbląski, kwidzyński, sztumski i malborski. Członkowie SEP stanowiący kadrę inżynieryjno-zarządcą Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Mazurskiego w pierwszych latach funkcjonowania włączyli się aktywnie do:
W 1947 r. zaleceniem Zarządu Głównego SEP utworzono w naszym Oddziale komisję przepisową, zajmującą się opiniowaniem aktów prawnych i norm oraz komisję eksploatacyjną.
W 1949 r. do struktur olsztyńskiego SEP dołączyli pracownicy telekomunikacji, którzy wraz z energetykami stanowią do dzisiaj trzon członków Oddziału.
Liczebność Oddziału SEP sukcesywnie zwiększała się. Z początkiem lat pięćdziesiątych działały już dwa koła energetyczne liczące 46 członków oraz koło telekomunikacyjne mające 51 członków.
Oddział Mazurski SEP aktywnie uczestniczył w utworzeniu Naczelnej Organizacji Technicznej. Pierwszym przewodniczącym powołanego w 1950 roku Oddziału Wojewódzkiego NOT był prezes OM SEP Stefan Perkowski.
W IX kadencji (1958-60) powołano pierwszą komisję, która sprawdzała kwalifikacje pracowników zatrudnionych przy urządzeniach energetycznych w zakładach przemysłowych.
W kolejnych latach działalności członkowie Oddziału aktywnie uczestniczyli w działalności szkoleniowej i odczytowej oraz organizowali wystawy czasopism oraz wydawnictw technicznych. Elektrycy mogli obyć się w tych czasach bez Internetu, wiedzę można było czerpać wypożyczając fachowe książki i czasopisma.
W roku 1959 Oddział Mazurski SEP liczył już 202 członków. Z początkiem lat 60-tych zostaliśmy członkiem Wojewódzkiej Rady Postępu Technicznego, Wynalazczości i Racjonalizacji oraz działaliśmy w Komitecie ds. Gospodarki Energetycznej przy NOT.
Nasze działania dla dobra szeroko rozumianej elektryki zauważone były przez Zarząd Główny SEP:
W 1964 powołano PORADNIĘ ENERGETYCZNĄ, która każdego tygodnia przez 2 godziny udzielała nieodpłatnie ok. 200 porad rocznie w zakresie:
Poradnia Energetyczna pełniła bardzo ważną rolę w naszej działalności statutowej oraz stanowiła źródło fachowej wiedzy z branży elektrycznej i pokrewnych.
28 stycznia 1965 roku Decyzją Zarządu Głównego SEP zmieniono nazwę Oddziału Mazurskiego SEP na Oddział Olsztyński SEP, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Jako stowarzyszenie tworzyliśmy, bądź uczestniczyliśmy w szeregu projektach związanych z rozwojem szkolnictwa średniego i edukacji.
Starania członków stowarzyszenia umożliwiły:
Pierwszym dyrektorem Zespołu Szkół Elektronicznych z lokalizacją na ul. Bałtyckiej został kol. Waldemar Bogucki – aktywny, znany i ceniony działacz stowarzyszenia. W szkole powołano dzięki jego staraniom koło SEP.
Podczas wielu kadencji Wacława Wiśniewskiego:
W dowód uznania, niezwykłego wkładu w rozwój Oddziału Olsztyńskiego SEP, po 25 latach „prezesowania” Oddziałem kol. WACŁAWOWI WIŚNIEWSKIEMU – decyzją delegatów WZO – przyznano tytuł PREZESA HONOROWEGO Oddziału Olsztyńskiego SEP.
Za kadencji prezesa Benedykta Rogali Oddział zanotował największą liczbę członków w jego historii. Na koniec kadencji XXVII Oddział zrzeszał 43 Koła Zakładowe do których należało łącznie 1023 osoby. Na koniec kadencji XXVII Oddział zrzeszał 43 Koła Zakładowe do których należały łącznie 1023 osoby.
Kolejna kadencja 1990 -1994 nie sprzyjała działalności stowarzyszeniowej. Następowała reorganizacja lub likwidacja zakładów. Zmalała liczba Kół do 22 a liczba członków do 590.
W lipcu 1993 roku usamodzielnił się i przeszedł na własny rozrachunek Ośrodek Rzeczoznawców, dzięki staraniom prezesa Benedykta Rogali, który wykonywał także ekspertyzy oraz prace projektowe. Chciałbym podziękować Benkowi Rogali bo to jego dzieło.
Kadencja 1994-2002 – Mirosław Kowalski
Zorganizowano obchody 50-lecia pod hasłem 50 lat Oddziału Olsztyńskiego w służbie Warmii i Mazur. ZG reprezentowali Zbigniew Lange wiceprezes ZG oraz Małgorzata Gregorczyk. Współorganizacja seminarium ENERGETYKA 2000 w Starych Jabłonkach. Nawiązano współpracę z organizacją techniczną z Litwy. Zorganizowano wyjazd do Wilna, w którym udział wzięło 45 członków SEP. W ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Oddziału 1996 roku, zorganizowano wycieczkę do Paryża.
W kolejnych latach odbyły się wycieczki do Anglii, Włoch, Hiszpanii, Norwegii. Podczas pobytu w Norwegii zorganizowano zwiedzanie fabryki koncernu ABB połączone z seminarium. Podjęto współpracę z Kaliningradem. Profesor dr hab. Janusz Piechocki zorganizował seminarium w 1999 roku. W 2019 roku, z okazji jubileuszu 100-lecia SEP przedstawiciele Prezydium Oddziału Olsztyńskiego SEP odwiedzili obłożnie chorego Mirosława Kowalskiego i wręczyli Szafirową odznakę SEP oraz statuetkę 100-lecia.
Jan Chojecki corocznie na przełomie maja i czerwca organizował uroczystości z okazji Światowych Dni Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego oraz Międzynarodowego Dnia Elektryka.
W 2009 roku uczczono 90-lecia SEP na poszerzonym wyjazdowym posiedzeniu.
Cykliczny udział Oddziału w konkursie Prac Praktycznych Uczniów Szkół Średnich w porozumieniu z Radą W-M FSN-T NOT, z Warmińsko-Mazurskim
Kuratorem Oświaty oraz pod patronatem naukowym UWM w Olsztynie.
Na zaproszenie UWM, Oddział Olsztyński SEP współuczestniczył w przygotowaniach organizacyjnych oraz udział w XXIX Międzynarodowej
Konferencji CIGR – Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierów Rolnictwa IV Sekcji Energetycznej której przewodniczył prof. Janusz Piechocki
Utworzenie strony internetowej Oddziału – naszego okna na świat
Aktywowanie kont pocztowych dla członków Oddziału
Jako Prezes Oddziału kol. Jan Chojecki przewodniczył również W-M FSNT NOT
W kadencji 2010 – 2014 kol. Jan Chojecki pełnił funkcję członka Zarządu Głównego SEP.
Aktywnie popularyzował działalność SEP w środowiskach szkolnych i studenckich pozyskując wielu nowych członków.
Zainicjował kampanię „Bezpieczna elektryczność”, która jest kontynuowana do chwili obecnej.
W dniach 9-12 czerwca 2011 w stolicy Warmii i Mazur odbyło się V Ogólnopolskie Posiedzenie Rady Prezesów SEP zorganizowane po raz pierwszy w historii przez Olsztyński Oddział SEP przy wsparciu firmy SPRINT S.A., PRONAD oraz ENERGA-OPERATOR SA ODDZIAŁ w OLSZTYNIE. Prezesi Oddziałów wzięli udział w posiedzeniu podczas rejsu statkiem Szopen pływającym po Mazurskich jeziorach. Mieli również okazję odwiedzić sanktuarium w Gietrzwałdzie, które jest jedynym miejscem w Polsce, objawień maryjnych uznanym przez Kościół.
01 września 2015 Prezes SEP Piotr Szymczak wręczył nadany Zespołowi Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie medal im. prof. Stanisława Fryzego za zasługi szkoły, grona pedagogicznego oraz uczniów na polu elektryki.
Podczas obchodów jubileuszu 70-lecia Oddziału Olsztyńskiego SEP, Prezes Piotr Szymczak wręczył oddziałowi Złotą Odznakę Honorową SEP –
Powstało opracowanie, które opisuje działalność członków Mazurskiego, a następnie Olsztyńskiego Oddziału SEP od chwili powstania do dnia dzisiejszego. Prezentuje również dane statystyczne oraz wspomnienia Kolegów. Autorem monografii był Jan Chojeckiemu, który dalej kontynuuje zbieranie materiałów z naszej działalności i monografia będzie wzbogacona o kolejne lata.
Kolejną materialną pamiątką po kadencji Wiesława jest Tablica pamiątkowa z wypisanymi imionami i nazwiskami wszystkich Prezesów Oddziału Olsztyńskiego SEP w latach 1946-2016.
Jubileusz 100–lecia istnienia SEP na ziemiach polskich hucznie obchodzonym w dniu 10 maja 2019 roku. W obchodach jubileuszu patronat honorowy objął Pan Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, którego reprezentował Pan Marcin Kuchciński Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Patronatem medialnym nasze uroczystości objęły „Wiadomości Elektrotechniczne” a Patronatu stowarzyszeniowego udzieliła Warmińsko-Mazurska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Prezesa SEP kol. Piotra Szymczaka reprezentował Sekretarz Generalny SEP kol. Jacek Nowicki.
Wśród licznie przybyłych gości byli posłowie na Sejm RP: poseł Anna Wasilewska, poseł Janusz Cichoń, poseł Andrzej Maciejewski, poseł Mirosław Pampuch, poseł Paweł Papke oraz pan Michał Dworzycki – przedstawiciel Biura Poselskiego w imieniu poseł Iwony Arent.
Prezydenta Miasta Olsztyn reprezentował pan Ryszard Kuć I Zastępca Prezydenta. Starostę Powiatu Olsztyńskiego reprezentował pan Grzegorz Wieczorek. Przedstawicielem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, był Prorektor ds. Nauki UWM prof. Jerzy Jaroszewski.
Naszym gościem byli również Pan Mariusz Dobrzeniecki – przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Wśród przedstawicieli szkół, z którymi SEP Oddział Olsztyński współpracuje od wielu lat, byli: pani Katarzyna Chamerska – dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie wraz z zastępcą panem Tomaszem Końskim, który jest również członkiem SEP Oddziału Olsztyńskiego oraz przedstawiciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bartoszycach „Mechaniak” pan Zbigniew Murawski.
Stowarzyszeniu udało się wypracować program, który określamy mianem programu ramowego. Główne jego elementy to: organizacja spotkań noworocznych, które są sprawozdaniem Prezesa i Zarządu Oddziału oraz podsumowaniem działalności minionego roku.
Na przełomie maja i czerwca dla uczczenia Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego oraz Międzynarodowego Dnia Elektryka organizujemy uroczyste obchody, na których prezentowane są dwa referaty techniczne dotyczące kierunków rozwoju elektryki, telekomunikacji oraz technik informacyjnych. W wydarzeniu tym bierze udział ok. 100 członków naszego Oddziału oraz zaproszeni goście.
W tym roku planowane jest ono na dzień 10 czerwca, mamy już zarezerwowany Ośrodek w Waplewie.
Po okresie wakacyjnym, co roku zapraszamy naszych aktywnych członków na wycieczkę techniczno-integracyjną, podczas której mamy okazję poznawać kraje europejskie, ich kulturę, zabytki i historię. Mieliśmy okazję zwiedzić m.in. Muzeum techniki w Paryżu, Berlinie, Monachium.
Bardzo ważna jest dla nas współpraca ze szkołami i uczelniami oraz z młodzieżą.
Organizujemy szkolenia dla absolwentów szkół technicznych średnich i wyższych, zakończone egzaminem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji, które umożliwiają lepszy start w znalezieniu pracy.
Uczestniczymy w międzyszkolnym konkursie Wiedzy Elektrycznej „ENERGETYK” organizowanym przez Zespół Szkół Mechaniczno–Energetycznych im. Tadeusza Kościuszki w Olsztynie. W tym roku odbył się już IV Konkurs zorganizowany pod honorowym patronatem Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty oraz naszego stowarzyszenia we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie.
Konkurs ma formę dwuetapowego turnieju drużynowego, składa się z części praktycznej i teoretycznej. Uczestniczą w nim uczniowie reprezentujący szkoły z terenu naszego województwa.
Przedsięwzięcie jest zorganizowane przez dyrektor ZSM-E Katarzynę Chamerską i Tomasza Końskiego razem z nauczycielami z Zespołu Przedmiotów Elektrycznych: Panem Andrzejem Lange, Panem Stefanem Siudzińskim (członkami Oddziału Olsztyńskiego SEP) i Panią Renatą Urbańską-Gizińską (wcześniej kol. Hannę Niemira). Komisja konkursowa w całości składa się z członków SEP Oddziału Olsztyńskiego. Jesteśmy też fundatorem nagród dla zwycięskich drużyn. Korzystając z obecności Pani dyrektor chciałbym potwierdzić również w tym roku naszą współpracę i zaangażowanie w tym wydarzeniu.
W ramach przedstawiania najaktywniejszych kół Oddziału, kol. Jarosław Kantel wyróżnił:
Na zakończenie swojego wystąpienia, Prezes Jarosław Kantel, wyraził głęboki szacunek i uznanie wszystkim członkom SEP, obecnym i z lat poprzednich za włożony trud i zaangażowanie w problemy stowarzyszeniowe oraz złożyć serdeczne gratulacje za to, że potrafili zachować wzajemny szacunek i niepowtarzalną atmosferę koleżeńskości.
Kończąc, zwrócił uwagę, że cały czas zmienia się wokół nas otoczenie, zmieniają się nasze umiejętności zawodowe, personalne, wzrastają wymagania tego otoczenia wobec nas, wzrasta tempo życia w każdej z przytoczonych powyżej sfer. I mimo tego wciąż się spotykamy, znajdujemy czas na wspólne seminaria, na szkolenia i na wspólną integrację.
Przypomniał, że należymy do najliczniejszego ruchu stowarzyszeniowego w Polsce z długą ponad 100-letnią tradycją a dziedziny, które spinamy pod wspólną marką SEP są bardzo ważne dla rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju.
Zwracając się do członków, z okazji jubileuszu 75-lecia Oddziału Olsztyńskiego SEP, złożył życzenia wszelkiej pomyślności i to zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym oraz z prośbą o kształtowanie postaw w życiu codziennym zgodnych z literą i duchem SEP.
W kolejnej części programu Prezes SEP Piotr Szymczak wyróżnił wybranych członków Zarządu SEP oraz Dyrektor ZSM-E Katarzynie Chamerskiej, za pracę na rzecz SEP wręczając im książki z biografią znanych postaci w elektryce. Podczas krótkiego przemówienia podziękował Zarządowi Oddziału za realizację zadań statutowych SEP i wyraził nadzieję na dalszą współpracę w kolejnej kadencji jako członek SEP Prezes. Następnie podziękowania za działania i współpracę złożyli: Dyrektor ZSM-E oraz Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Mariusz Dobrzyniecki. Również gratulacje i życzenia dalszej owocnej działalności na niwie stowarzyszeniowej złożył kol. Jan Chojecki w imieniu Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Olsztynie. Po wystąpieniach gości zgodnie z programem zaprezentowano prezentacje multimedialne wybranych osiągnięć Oddziału Olsztyńskiego SEP. Kol. Dariusz Stecki przedstawił działania w ramach kampanii Bezpieczna elektryczność [prezentacja tutaj], kol. Jarosław Kukliński przedstawił współpracę z nowoczesnym Ośrodkiem szkoleniowo-badawczym "Wiśniewski" w Nidzicy [prezentacja tutaj], natomiast kol. Jan Chojecki omówił działania i rezultaty Akcji COVIDOWEJ SEP NA POMOC [prezentacja tutaj], w którą czynnie włączyli się członkowie SEP.
Zgodnie z programem uroczystości Prezes SEP Piotr Szymczak i Prezes Oddziału Olsztyńskiego kol. Jarosław Kantel wręczyli:
Medal 100-lecia SEP: kol. Janowi Chojeckiemu (Koło Integra), kol. Krystynie Jazdowskiej i kol. Benedyktowi Rogala (Koło Orange S.A.), kol. Januszowi Piechockiemu, kol. Stefanowi Siudzińskiemu i kol. Romanowi Skrzypczakowi (Koło Miejskie SEP), Kołu SPRINT S.A., kol. Dariuszowi Steckiemu (Koło SEP przy EOP).
Tytuł Zasłużony Senior otrzymał kol. Stanisław Szostek (Koło Zespół Szkół Elektronicznych Telekomunikacyjnych)
Następnie Prezes Oddziału Olsztyńskiego kol. Jarosław Kantel wręczył Statuetkę 100-lecia SEP ufundowaną przez Prezesa Oddziału Olsztyńskiego Prezesowi SEP Piotrowi Szymczakowi.
Z okazji 75-lecia Oddziału Olsztyńskiego SEP wiele osób zostało wyróżnionych odznaczeniami indywidualnymi przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Prezes SEP wręczył Szafirową Odznakę Honorową SEP kol. Romanowi Skrzypczakowi (Koło Miejskie SEP).
Złota Odznakę Honorową SEP otrzymali: Koło Miejskie SEP, kol. Jarosław Kantel (Koło TP PubliTel), kol. Piotr Raczyński (Koło INTEGRA).
Medal im, prof. Mieczysława Pażaryskiego otrzymał kol. Andrzej Sadolewski (Koło Miejskie SEP)
Medal im. prof. Jana Obrąpalskiego otrzymali: kol. Andrzej Lange i kol. Sylwester Rączkiewicz (Koło Miejskie SEP)
Medal im. prof. Romana Dzieślewskiego otrzymał kol. Stefan Siudziński (prezes Koła Miejskiego SEP)
Medal im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego: Tomasz Koński, Rafał Łosko i Hanna Niemira (Koło Miejskie SEP), Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych im. Tadeusz Kościuszki w Olsztynie.
Medal im prof. Stanisława Fryzego otrzymał kol. Zbigniew Murawski (Koło Miejskie SEP).
Prezes Oddziału kol. Jarosław Kantel wręczył Medal 75-lecia O/SEP: Prezesowi SEP Piotrowi Szymczakowi, Dyrektor ZSM-E Katarzynie Chamerskiej, kol. Stanisławowi Szostek (Koło Zespół Szkół Elektronicznych Telekomunikacyjnych) oraz kol. Antoniemu Ławrywiańcowi, kol. Rafałowi Łosko, kol. Tomaszowi Końskiemu (Koło Miejskie SEP).
Preses Jarosław Kantel wręczył statuetkę z okazji 100-lecia SEP i medal z okazji 75-lecia Oddziału Olsztyńskiego: Prezesowi NOT W-M FSN-T w Olsztynie Janowi Chojeckiemu i Przewodniczącemu W-MOIIB Mariuszowi Dobrzynieckiemu.
Prezesa SEP wręczył okolicznową statuetkę z okazji stulecia SEP dla Oddziału Olsztyńskiego (opóźnienie spowodowane sytuacją z COVID-19)