W dniach 27-28 lutego 2015 w Bałoszycach koło Susza, odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Koła SEP przy Rejonie Dystrybucji w Iławie, które zostało zorganizowane przez Zarząd Koła. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście współpracujący z Kołem i członkowie.
Spotkanie rozpoczął kol. Prezes Koła SEP Iława kol. Mirosław Milejski, który przywitał gości i uczestników spotkania, a następnie zaprosił zgromadzonych do wysłuchania prelekcji i prezentacji.
W spotkaniu udział wzięli członkowie Zarządu Oddziału Olsztyńskiego SEP w osobach: kol. Benedykt Rogala, kol. Dariusz Stecki i kol. Stanisław Szostek. Wiceprezes Oddziału Olsztyńskiego SEP kol. Benedykt Rogala podziękował za zaproszenie i pogratulował kol. Mirosławowi Milejskiemu dobrej organizacji spotkania.
Podczas przeprowadzonej przez Pana Andrzeja Trepkowskiego z Fabryki International Paper w Kwidzynie prelekcji uczestnicy dowiedzieli się o zmianach jakie zostały wprowadzone w uchwalonej w dniu 20 lutego 2015, przez Sejm ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jak powiedział prelegent ustawa pozwala w sposób transparentny wykazać jaki jest udział finansowy konsumentów we wspieraniu źródeł odnawialnych. Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta, każdy odbiorca energii elektrycznej będzie miał doliczoną opłatę OZE i w pierwszym roku obowiązywania ustawy ma być to 2,27 zł za jedną megawatogodzinę prądu. Nie jest to nowy dodatkowy koszt ponieważ opłata OZE cały czas była wliczona w opłatę taryfową, tylko nikt z konsumentów nie wiedział jaka to jest kwota.
Dzięki ustawie Rząd będzie mógł kontrolować ile energii odnawialnej potrzebuje do spełnienia celów polityki klimatycznej UE i stosownie do potrzeb rozpisać aukcje, w których wygrywa wytwórca, proponujący najniższą cenę za wytworzoną energię elektryczną. Wytwórca wygrywający aukcje dostanie gwarancję wsparcia przez 15 lat. Aukcje będą oddzielne dla różnych technologii, dla dużych i małych instalacji. Zgodnie z założeniami polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej udział energii zielonej w stosunku do energii wytwarzanej przez źródła konwencjonalne (tzw. energii czarnej) w 2015 roku ma wynieść 14% natomiast w 2021 roku planowane jest 20%.
Ma być zagwarantowana stała cena za prąd ze źródeł do 3 kW przez 15 lat ma wynosić 75 groszy za kilowatogodzinę energii z hydroenergii, energii wiatrowej i słonecznej. Stała cena energii ma obowiązywać też dla źródeł miedzy 3 kW a 10 kW – za jedną kilowatogodzinę energii z biogazu rolniczego – 70 groszy, biogazu ze składowisk – 55 groszy a z oczyszczalni ścieków – 45 groszy. Stała stawka 65 groszy za kilowatogodzinę energii ma obowiązywać dla hydroenergii, energetyki wiatrowej i słonecznej.
Kolejnym interesującym tematem była prezentacja systemów paneli fotowoltaicznych, którą przeprowadzili przedstawiciele na Polskę Pani Jolanta Karsten i Pan Norbert Heib z firmy SOLAR WORD AG /SOLARWORD AG/.
Po zakończeniu prelekcji i prezentacji Prezes Koła SEP Iława kol. Mirosław Milejski wręczył uroczyście legitymację członkowską kol. Kamilowi Cendrowskiemu.
Składamy serdeczne podziękowania, kol. Mirosławowi Milejskiemu, za wspaniałą organizację spotkaniu podsumowującego działalność Koła SEP Iława oraz prelegentom za ciekawe przedstawienie zagadnień dotyczących OZE i systemów fotowoltaicznych, które są bardzo istotnymi zagadnieniami w naszym życiu.
Mamy nadzieję, że odbędą się kolejne spotkania, kóre dostarczą uczestnikom niezapomnianych wrażeń oraz będą zachęcały do dalszej owocnej działalności na rzecz SEP.
Sekretarz Olsztyńskiego Oddziału SEP